Jak wybrać najlepsze soczewki do twoich okularów

Soczewki, które wybierzesz do swoich okularów, są ważniejsze od oprawek, bo wpływają na to, jak komfortowe i bezpieczne będzie używanie okularów.

Jest tak dużo różnych opcji do wyboru, jeśli chodzi o soczewki okularowe i ich powłoki, że klientowi jest trudno podjąć prawidłową decyzję.

Dlaczego wybór odpowiednich soczewek okularowych jest tak ważny ?

Gdy kupujesz okulary, najważniejsza dla Ciebie wydaje się oprawka. Wpływa ona zarówno na wygląd, jak i na komfort użytkowania okularów. Tak naprawdę, to wybór odpowiednich soczewek okularowych ma wpływ na cztery najważniejsze czynniki: wygląd, komfort, widoczność i bezpieczeństwo.

Powszechnym błędem osób kupujących okulary jest to, że spędzają za mało czasu na wyborze materiału, z jakiego wykonane są soczewki, ich konstrukcji i dodatkowych powłok.

Informacje, które poznasz w tym artykule, tyczą się wszystkich soczewek okularowych przepisywanych przez specjalistów. Możesz z nich korzystać niezależnie od tego, czy potrzebujesz okularów do korygowania krótkowzroczności, dalekowzroczności i/lub astygmatyzmu, a także soczewek progresywnych, bifokalnych i innych soczewek multifokalnych, które pomogą Ci poradzić sobie z prezbiopią.

Materiały wykorzystywane do produkcji soczewk – właściwości i zalety.

Soczewki szklane.

Gdy przemysł optyczny rozwijał się, by walczyć ze słabym wzrokiem, wszystkie soczewki były robione ze szkła.

Soczewki szklane mają bardzo dobre właściwości optyczne, ale są ciężkie i łatwo pękają, przez co mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku, a nawet utraty oka. Z tego powodu, soczewki szklane są coraz rzadziej wykorzystywane w okularach.

Grubość soczewki okularowej zależy od jej wielkości i kształtu oprawek, jakie wybrałeś. Jeśli masz grubsze szkła, wybierz małe, okrągłe lub owalne oprawki. Plastikowe oprawki lepiej ukryją grubość ich brzegów.

Soczewki plastikowe.

W 1947 roku firma Armolite Lens Company z Kalifornii przedstawiła pierwsze, lekkie soczewki okularowe. Soczewki były wykonane z polimeru plastiku o nazwie CR-39. To skrót od „Columbia Resin 39” (żywica kolumbijska), ponieważ była to 39 próba opracowania plastiku termoutrwardzalnego przez firmę PPG na początku lat 40-tych XX wieku.

Z uwagi na niską wagę (ważą połowę tego, co szkło), niskie koszty produkcji i doskonałe właściwości optyczne, plastik CR-39 stał się bardzo popularnym materiałem do wytwarzania soczewek. Jest stosowany do dnia dzisiejszego.

Soczewki poliwęglanowe

Na początku lat 70-tych XX wieku, firma Gentex pokazała pierwsze soczewki z poliwęglanów do okularów ochronnych. W latach 80-tych, soczewki z poliwęglanów stały się o wiele bardziej popularne i stosuje się je do dzisiaj.

Oryginalnie produkowano je na potrzeby wojskowe, do szybek w hełmach dla pilotów Air Force. Wykorzystywano je także do produkcji szkła kuloodpornego w miejscach, gdzie liczy się bezpieczeństwo. Soczewki z poliwęglanu są lżejsze i do 12 razy odporniejsze na uderzenia, niż soczewki z plastiku CR-39. Z tego powodu to materiał używany do okularów dla dzieci i sportowych, a także produkcji bezpiecznego szkła.

Trivex

Nowszy, lekki materiał do produkcji soczewek okularowych, ma podobną odporność jak poliwęglany i nazywa się Trivex. Wyprodukowała go firma PPG i zaprezentowała go w soczewkach okularowych w roku 2001. Dużym plusem tego materiału jest mniejsza tendencja do pojawiania się aberracji chromatycznych, określana jako liczba Abbego.

Współczynnik załamania światła.

Współczynnik załamania światła w soczewkach okularowych pokazuje, jak mocno załamują one światło. Wpływa także na prędkość przemieszczania się światła w danym materiale.

Dokładnie mówiąc, współczynnik załamania światła to stosunek prędkości światła w próżni, podzielony przez prędkość światła biegnącego w materiale, z którego wykonano soczewkę.

Na przykład, współczynnik załamania światła soczewki z plastiku CR-39 to 1.498, co oznacza, że światło przemieszcza się w niej wolniej o 50% niż w próżni.

Im wyższy jest współczynnik załamania światła w danym materiale, tym wolniej światło płynie przez niego, co oznacza, że promienie bardziej się zakrzywiają. Soczewka o wyższym współczynniku załamania światła może być cieńsza niż ta, która ma niższy współczynnik, a załamie światło o taki sam kąt.

Współczynnik załamania światła w soczewkach stosowanych obecnie, wynosi od 1.498 (plastik CR-39) do 1.74 (w określonych odmianach soczewek o wysokim współczynniku załamania). Soczewki o takiej samej mocy i kształcie wykonane z plastiku CR-39, będą o około 40% grubsze, niż te, które wykona się z plastiku o współczynniku załamania światła 1.74.

Liczba Abbego.

Liczba Abbego określana dla materiału, z którego wykonano soczewkę, to wartość pokazująca jak mocno rozprasza ona różne fale światła, gdy przechodzi ono przez materiał. Materiały do produkcji soczewek o niskiej liczbie Abbego mają dużą dyspersję, co sprawia, że pojawiają się zauważalne aberracje chromatyczne. To błędy optyczne, które powodują widoczne, kolorowe aureole wokół obiektów, szczególnie świateł.

Aberacja chromatyczna
Aberracja chromatyczna ( na dole )

Jeśli materiał ma dużą skłonność do tworzenia aberracji chromatycznych, pojawiają się one głównie na obrzeżach soczewek. Są najmniej widoczne wtedy, gdy patrzysz bezpośrednio przez centralną część soczewki.

Liczba Abbego materiału, z jakiego wykonano soczewki, waha się od wysokiej wartości 59 (szkło optyczne) do niskiej – około 30 (poliwęglany). Im niższa jest wartość liczby Abbego, tym większa jest aberracja chromatyczna.

Liczba Abbego pochodzi od nazwiska niemieckiego fizyka Ernsta Abbe (1840-1905), który zdefiniował tę wartościową wartość określającą jakość optyczną.

Soczewki asferyczne.

Aby mieć cieńszą soczewkę, możesz wybrać soczewkę o wyższym indeksie załamania światła. Innym sposobem na nadanie jej cieńszego, bardziej atrakcyjnego wyglądu, jest zdecydowanie się na profil asferyczny.

Profil asferyczny polega na tym, że krzywizna soczewki zmienia się stopniowo od środka do jej brzegów. Dzięki temu producenci soczewek mogą używać bardziej płaskich krzywizn podczas ich produkcji, bez zmniejszania właściwości optycznych soczewki.

Soczewki asferyczne są bardziej płaskie od tych konwencjonalnych, dlatego powodują znacznie mniejszy niechciany efekt lupy i lepiej wyglądają. W niektórych przypadkach soczewki asferyczne są stosowane po to, by poprawić widzenie peryferyjne.

Większość soczewek plastikowych o wysokim indeksie ma budowę asferyczną, co poprawia zarówno wygląd, jak i ich właściwości optyczne. Gdy mówimy o soczewkach z poliwęglanów i CR-39, budowa asferyczna wpływa zwykle na zwiększenie ceny szkieł.

Powłoki antyrefleksyjne.

Powłoki antyrefleksyjne (AR) sprawiają, że soczewki sprawują się znacznie lepiej. Powłoka eliminuje odblaski, które zmniejszają kontrast i przeszkadzają w patrzeniu, przede wszystkim w nocy.

Dzięki nim, szkła w okularach staje się mniej widoczne, dlatego możesz łatwiej nawiązać kontakt wzrokowy i nie rozpraszasz innych ludzi odblaskami w swoich okularach. Soczewki pokryte powłokami antyrefleksyjnymi dają mniej odbić, gdy jesteś fotografowany.

Są szczególnie ważne, jeśli wybierasz okulary z materiału o dużym współczynniku załamania światła, ponieważ im jest on wyższy, tym bardziej soczewka odbija światło. Soczewka wykonana z materiału o dużym współczynniku załamania światła odbija do 50% więcej światła, niż soczewka CR-39, dlatego pojawia się na niej znacznie więcej odblasków. Z tego powodu, powinna posiadać warstwę AR.

Ochrona przed promieniowaniem UV.

Słońce

Blokowanie promieniowania UV. Ciągła ekspozycja na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) przez całe życie, jest często wiązana z chorobami wzroku, takimi, jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Z tego powodu, ludzie powinni chronić swoje oczy przed promieniami UV już od wczesnego dzieciństwa. Na szczęście poliwęglany i prawie wszystkie szkła plastikowe o wysokim współczynniku załamania, chronią Cię przed prawie 100% promieniowania UV, ze względu na charakterystykę materiału, z jakiego zostały wykonane.

Jeśli wybierasz soczewki wykonane z plastiku CR-39, zwróć uwagę na to, czy są one pokryte dodatkową warstwą zapewniającą odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV.

Szkła fotochromowe. Te soczewki stają się ciemniejsze pod wpływem promieniowania UV i promieniowanie w zakresie światła widzialnego, a w pomieszczeniach znów stają się idealnie (lub prawie idealnie) przejrzyste. Soczewki fotochromowe możesz znaleźć wśród soczewek wykonanych ze wszystkich materiałów i o różnych konstrukcjach.